054-6533711

הקמת אקווריום חדש

קניתם אקווריום, לפניי כן יכול להיות שקיבלתם צנצנת עם דג זהב או דג קרב חמוד ואז נכנס בכם הג'וק של התחביב הזה. או שסתם קיבלתם אקווריום ובא לכם לנסות ולראות איך זה לגדל דגים.


 
קניתם אקווריום, לפניי כן יכול להיות שקיבלתם צנצנת עם דג זהב או דג קרב חמוד ואז נכנס בכם הג'וק של התחביב הזה. או שסתם קיבלתם אקווריום ובא לכם לנסות ולראות איך זה לגדל דגים.
nיש לנו אקווריום, עכשיו מה? צריך פילטר, איזה פילטר? ישנם כמה סוגים של פילטרים שנפרט עליהם בקצרה.
פילטר ספוג-מתאים לאקווריומים קטנים (עד 40 ליטר) ואקוריומי רבייה, הפילטר מגיע בכמה גדלים אבל אני אישית ממליץ על הפילטר הזה בתור פילטר לשרימפסיה וגם לאקווריום שבו מתכננים להרבות דגים. הפילטר הזה יכול לעבוד (רובם לפחות) על ראש כוח מכני וגם עם בועות אוויר (airlift) שנעות דרך צינור, יוצאות מן הצינור שמחובר לפילטר ויוצרות וואקום שגורם למים להידחף אל תוך הספוג.
 
 
 
פילטר חיצוני/פילטר דוד חיצוני- פילטר שנראה כמו קופסא מחוץ לאקווריום, יש המון סוגים של פילטרים חיצוניים והם מיועדים לאקווריומים בינוניים ומעלה. מה שטוב בפילטרים האלה זה שהם לא תופסים חלק מן הנפח של האקווריום, לרוב הנפח שלהם גדול מאוד וככה אפשר להשים בהם המון מדיות ביולוגיות (טבעות קרמיקה או טוף) ולהשיג ערכי מים מצוינים.
 


פילטר מפל- לפי דעתי זה הפילטר הכי מתאים לאקווריומים קטנים (עד 50 ליטר). הוא קטן, לא צריך להכניס ידיים לתוך האקווריום והוא נמצא מחוץ למים מתחת למכסה (לפעמים מחובר אליו או תלוי על הזכוכית). החיסרון שלו הוא שהוא לא גדול במיוחד וגם לא חזק במיוחד, אבל תלוי של איזו חברה הפילטר, ראיתי פילטרים כאלה שהם ממש חזקים יחסית לגודל שלהם.

עכשיו נחזור לאקווריום, אחריי שהבנו איזה פילטר יש לנו איך נדע שהוא מתאים? לפילטרים שבאים עם ראשי כוח יש הספק (לדוגמא: 1200 l/hפירושו שהפילטר שואב ומוציא 1200 ליטרים לשעה), החישוב של ההספק צריך להיות פי 3 ומעלה מנפח האקווריום, כלומר אקווריום של 50 ליטר ידרוש פילטר 150 ל/ש ומעלה, תלוי בכמות הדגים, בסוג, ובגודל שלהם. על פילטר ספוג יהיה כתוב לאיזה גודל של אקווריום הוא מספיק, בגלל שאין לו ראש כוח קצת קשה לשער לאיזה גודל כל פילטר יספיק, בנוסף גם מהירות ועוצמת משאבת האוויר תשפיע על הספק הפילטר.
הערה חשובה- בפילטר יש ספוגים ועוד כל מיני דברים מעניינים, רוב נפח הפילטר צריך להכיל מדיות ביולוגיות. מדיות ביולוגיות הן מצע (טבעות קרמיקה או טוף נקי, עדיף קרמיקה) שעליו הבקטריות הטובות יגדלו. אני אישית ממליץ על טבעות קרמיקה. שאר הנפח צריך להכיל ספוגי סינון, פרלון או ספוגים אחרים שנמכרים בחנויות דגים.
 יש פילטרים מכנים שמיועדים לסינון מכני בלבד הם לא מיועדים לסינון ביולוגי, הבקטריות צריכות זרימה איטית של מים ובמהירות שהפילטרים האלה עובדים לא מאפשרת לבקטריות להתפתח על המצע בתוך הפילטר.
פילטר פנימי:


יש לנו אקווריום, יש פילטר מתאים, כל מה שצריך זאת רק טמפרטורה של 20-30 אחרת הבקטריות בפילטר לא ישרדו בטמפרטורה גבוהה או נמוכה יותר. ממלאים את האקווריום במים, זורקים 2-3 גרגירים קטנים של אוכל דגים לאקווריום ומפעילים את הפילטר. מחליפים פעם בשבוע 50% מהמים בעת ההרצה. אפשר כל יום קצת או פעם בשבוע, עם כל החלפת מים יש לזרוק עוד גרגר או שניים של אוכל דגים על מנת שתיווצר אמוניה.
מדוע לזרוק גרגרים לאקווריום? יש פילטר, בפילטר יש בקטריות, הבקטריות ניזונות מאמוניה (שנוצרת מריקבון,לכן זורקים אוכל לאקווריום).
התנליך נקרא מחזור החנקן:
צואה/אוכל נרקב= אמוניה -> אמוניה היא האוכל של הבקטריות בפילטר -> האמוניה מתפרקת לניטריט (בעצם הבקטריות אכלו את האמוניה והפרישו ניטריט) שהוא עדיין רעיל (כשיש רמת ניטריט גבוהה, מבצעים הרבה החלפות מים)ואז הוא מתפרק ועובר ל -> ניטראט-כדי להוריד רמות ניראט יש להוסיף צמחים וצמחים צפים רבים, או כימיקלים למינהם.
לסיכום:
אמוניה->ניטריט->ניטראט.
אמוניה היא חומר מסוכן ואם הפילטר הביולוגי שלכם לא יציב כמות קטנה מאוד של אמוניה שתצטבר באקווריום תהרוג מהר מאוד (תוך כמה ימים או שעות אפילו) את היצורים שבו. ניטריט הוא חומר פחות מסוכן מן האמוניה אבל גם הוא לא בטוח ומסוכן ברמות גבוהות, ניטראט הוא החומר הכי פחות רעיל מבין החנקנים הנ"ל, אבל עדיין אם הוא מצטבר בכמויות גדולות (אם באקווריום אין צמחיה ולא החלפתם מים המון זמן) הוא עדיין יכול לגרום לנזקים אצל דגים (בעיות בפוריות של הדגים, מוות פתאומי וכדומה)
אחריי שהפילטר עובד, החלפנו 50% מהמים כל שבוע (וגם לא שכחנו לזרוק קצת אוכל כדיי שתהיה אמוניה במים), והכנסנו דג או שניים בסוף השבוע הראשון,מריצים עוד שבוע סייקל. אחריי שבועיים אפשר לראות תחילה של מושבות של הבקטריות שאנחנו צריכים על מנת לשמור על הדגים שלנו בחיים. שוב הכול תלוי, אם הפילטר שלכם גדול מן הסתם שכמות הבקטריות שנוצרו תהיה בהתאם, אם הוא קטן זה גם בסדר אבל זה מגביל אתכם בכמות הדגים שאתם יכולים להכניס לאקווריום. לאחר שבועיים של הרצה אני ממליץ להכניס דג אחד על כל 10 ליטרים. באקווריום של 50 ליטר אחריי שבועיים של הרצה לא נכניס יותר מחמישה דגים קטנים (2-5 ס"מ כל אחד מקסימום), לאחר שהכנסנו את הדגים לאקווריום יש להחליף 10-20% מן המים בשבוע (לא יותר ולא בלי אנטי כלור) ויש לתת אוכל בכמות שתספיק לדגים בדיוק, לא להפגיז אותם רק כי מעניין לראות אותם אוכלים, תנו להם קצת פעם ביום עד שלוש פעמים(כמות אוכל שתעלם תוך 2 דקות). אחריי חודש מהקמת האקווריום, שבועיים לאחר הכנסת הדגים אתם יכולים להכניס עוד דגים ושוב הכול תלוי בנפח האקווריום, נפח ועוצמת הפילטר וגודל הדגים.
לגביי דגים טרופיים כגון משריצים וטטרות יש לספק נפח של ליטר לכל ס"מ או חצי ס"מ מאורך הדג.
למשל: באקווריום של 50 ליטר אפשר להכניס דגים באורך של 50 עד 100 ס"מ, כלומר אפשר להכניס 10 דגים של 5 ס"מ כל אחד או 20 דגים של 5 ס"מ כל אחד.
לגביי ציקלידים, רוב הציקלידים צריכים אקווריומים גדולים ואפילו גדולים מאוד (כמה מאות ליטרים) אבל יש ציקלידים ננסים (רמירזים לדוגמא) שצריכים אקווריום של מאה ליטר ומעלה לעומת ציקלידים אחרים שצריכים 200 ליטר לפחות.
הערה-סקלרים הם ציקלידים אמריקאים, לכל 5 סקלרים אני אישית ממליץ 200 ליטר לא פחות, הזכרים יריבו ויהרגו אחד את השני ויציקו לכל שאר הדגים באקווריום כשהם יגיעו לבגרות.
לסיכום, סבלנות היא המפתח, בתור אחד שלא היה סבלני ואיבד המון דגים (ולא מעט כסף) בגלל חוסר הסבלנות שלי אני נותן עצה אישית באמת מלב אל לב תתאזרו בסבלנות, אני מבין שזה משעמם לראות אקווריום ריק במשך שבועיים אבל שווה לחכות כל יום וכל דקה. במיוחד אחריי שהדגים שלכם יחיו שנים בניגוד לרוב הדגים שאנשים מגדלים והם מתים להם תוך חודש. ועוד דבר, דגים הם לא קישוט מי שאומר לכם שדגים קונים או מחליפים כל חודש (סוחרים לא הגונים בעיקר) או בנאדם חסר ניסיון, אני מציע לכם לצאת מהחנות או לדבר איתו על נושא אחר.
בהצלחה עם האקווריום החדש. 
 

 

"נלקח מאתר אקווריום"

www.aquarium.org.il